21
May
Bliži se polovina godine, prodajni rezultati su ispod očekivanih i planiranih - je li vrijeme za paniku te koje radnje poduzeti da se spasi što se spasiti da.
Usprkos uloženom trudu, postavljanju prodajnih planova prema SMART principima i uz najbolju volju voditelja prodaje da bude maksimalno objektivan prilikom preraspodjele prodajnih planova po pojedinim regijama i prodajnim predstavnicima, u B2B prodaji iznenađenja su uvijek moguća i često ih je teško unaprijed predvidjeti.
Iz raznih razloga se može dogoditi da pojedina regija ili pojedinac podbaci zbog čega se taj podbačaj može odraziti i na prodajne rezultate cijele tvrtke. Što učiniti u takvim situacijama ?
Prije svega, svaki prodajni predstavnik bi trebao imati odgovor koji su razlozi podbačaja ukoliko se podbačaj događa na njegovom području odgovornosti:
Da bi se ovakve situacije mogle prepoznati na vrijeme i da bi se na vrijeme moglo reagirati na njih, potrebno je prije svega imati posloženo praćenje prodajnih rezultata kao i postavljanje prodajnih planova na razini kupaca (ili barem njih 20-ak najvećih). Praćenje prodajnih rezultata na mjesečnoj razini za takve ključne kupce je obveza i dužnost svakog prodajnog predstavnika isto kao i izvještavanje nadređenog voditelja prodaje u slučaju da dođe do odstupanja prodajnih planskih brojki.
SLIKA 1: Praćenje prodaje na razini kupca (vs. Plan i vs. Pretnodni period)
Naravno, voditelj prodaje je prvi korektor koji kontrolira vode li njegovi prodajni predstavnici o tome računa i poduzima odgovarajuće akcije i korake ukoliko primijeti da dolazi do odstupanja od prodajnih planova.
SLIKA 2: Praćenje prodaje na razini teritorija (vs. Plan i vs. Prethodni period)
Ukoliko se ispostavi da je ovaj trend trajan i da se otprilike isti trend može očekivati i do kraja godine, što mogu poduzeti prodajni predstavnik i njegov nadređeni ?
Prije svega, svaki prodajni predstavnik, a osobito njegov voditelj prodaje, trebao bi poznavati tržište za koje je odgovoran, potencijal prodaje na tom tržištu i koliki je njegov udio na tom tržištu.
SLIKA 3: Rekapitulacija prodaje i kategorizacija kupaca
Kako se u B2B prodaji prodajni ciklus odvija u više koraka (krugova), teško je očekivati da će se preko noći pojaviti neki novi kupac koji će automatski pokriti sve „rupe“ nastale gubitkom određenog kupca, osobito ukoliko se radi o kategoriji TOP 5 ili TOP 10 kupaca.
Iz tog razloga je ključno i nužno da prodajni predstavnici na svojoj listi potencijalnih prilika (prospekata ili leadova) uvijek imaju dovoljan broj prodajnih prilika u svakoj od faza prodajnog procesa kako bi imali kuda posegnuti kad primijete da zaostaju za prodanim planovima koji su im postavljeni.
SLIKA 4: Praćenje prodajnih prilika prema fazama prodajnih pregovora
Međutim, nije dovoljno samo imati „listu želja“ koja odražava vrlo veliki potencijal za prodaju ukoliko iza toga ne stoje i konkretni razgovori, pregovori, testiranja, ponude i u konačnici:
Na osnovu navedenih podataka se onda može lako procijeniti koliki prodajni potencijal se krije iza svakog pojedinog prodajnog predstavnika, koliko od tog potencijala je realno očekivati da bude ostvareno u tekućoj godini i s kojom vjerojatnosti. Zahvaljujući tim pokazateljima voditelji prodaje lakše mogu vršiti korekcije i preraspodjele prodajnih planova i definirati konkretne akcije (kupce) kod kojih se podbačaj u prodaji najbrže i uz najveću vjerojatnost zaključivanja može provesti u djelo.
Tu ponovno voditelji prodaje ponovno imaju ključnu ulogu da redovito prate prodajne aktivnosti svojih prodajnih predstavnika i kontroliraju:
SLIKA 5: Usporedba trenutne prodaje u odnosu na plan i prethodnu godinu te prodajnog potencijala u nadolazećih 30 i 90 dana
Ukoliko je većina prodajnih prilika na „dugom štapu“, prodajni predstavnik, a posredno i njegov voditelj i cijeli odjel prodaje su u problemu i ostvarenje prodajnog plana do kraja godine može postati upitno (ukoliko nitko od ostalih prodajnih predstavnika nije za otprilike jednaki iznos u plusu u odnosu na plan).
Stoga je ključno da trgovački predstavnici uvijek imaju dovoljno prodajnih prilika na kojima konstantno rade kako bi u slučaju podbačaja imali kuda „zagrabiti“ da nadoknade minus u svojim prodajnim planovima, a voditelji prodaje da ih redovito prate i usmjeravaju na prave prodajne prilike ukoliko prodajni predstavnici nemaju odgovarajući fokus i ukoliko nepotrebno „lutaju“ među svojim prodajnim prilikama.
* svi nazivi tvrtki koji se pojavljuju kao primjeri u ilustracijama u slikama u tekstu su izmišljeni isto kao i brojke (prometi) koji se uz njih pojavljuju i nemaju nikakve veze sa eventualnim stvarnim tvrtkama